sobota, 26 października 2013

Relacja z Microsoft Technology Summit (MTS) 2013

Witajcie,

W dniach 22-23.X.2013 odbyła się konferencja Microsoft w Warszawie o nazwie MTS. Jest to konferencja, na której Microsoft przedstawia nowości rynkowe. W tym roku głównymi nowościami były:
  • Windows 8.1
  • Visual Studio 2013 i nowy TFS
  • Nokia 1020
  • Windows Azure ( chociaż to nie jest nowy produkt )
Konferencja była podzielona na różnotematyczne sesje trwające najczęściej 1 godzinę, wyjątkiem była sesja obiadowa, gdyż trwała jedynie 30 minut.Niestety na kilku z sesji bardzo się zawiodłem, a kilka miło mnie zaskoczyły. 

Po przyjściu na miejsce udaliśmy się na przechadzkę po obiekcie oraz odebraliśmy plecaki i porcję śniadaniową, składającą się z dwóch dużych bułek, jednak z serem i warzywami, druga natomiast z szynką i warzywami.Następnie o godzinie 9:30 rozpoczęła się sesja generalna, na której były pokazane w/w produkty, na temat których będzie odbywać się cała konferencja.Na tej sesji pokazano przykłady zastosowań Windows 8.1 oraz Azure w grze odpalonej na telefonie Nokia oraz na Windows 8.1. Prelegenci zademonstrowali, jak używając tej technologii mogli grać na 2 różnych urządzeniach razem.

Po każdej z sesji była przerwa kawowa. Trwała ona 30 minut, w jej trakcie można było napić się kawy, herbaty oraz soków. Niestety nie było żadnych słodkości przez cały dzień.
Następną sesją była sesja #MDC01 - Cloud OS: pierwszy krok w przyszłość. Niestety na niej się bardzo zawiodłem. Prelegenci zamiast pokazać coś na żywo, puścili filmiki nagrane wcześniej. Bali się chyba aby nic im nie "wybuchło" w trakcie prezentacji, jednak dla mnie było to mało profesjonalne opisywać co dzieje się na filmiku.

Po tej sesji była pora obiadowa. Porcje były nie za duże i przypominały jedzenie w samolocie. Dobrze, że chociaż były ciepłe ;-)

W trakcie przerwy obiadowej byłem na bardzo fajnej sesji #DEV13 - Web developer - Performance Troubleshooter Toolbox. Prelegent pokazywał na przykładach w jaki sposób można identyfikować problemy wydajnościowe aplikacji oraz jakimi narzędziami można to zrobić.

Kolejną sesją na której byłem, była sesja odnośnie programowania Widnows 8/8.1 #WCL11 - Ninja o aplikacjach Windows 8. Pokazano na przykładach pisanych na żywo w jak łatwy sposób można napisać prostą aplikację ModernUI. Pokazano też, dla mnie śmieszny przykład w którym rozbawiła mnie linijka kodu
if (CheckInternet() == true)
Po co porównywać funkcję zwracającą boolean do boolean? Po za tą mała wpadką bardzo fajna sesja.

#DEV05 - What’s New in Visual Studio 2013 for Application Lifecycle Management to była sesja odnośnie nowości w Visual Studio 2013 oraz TFS, które ułatwić mogą pracę zespołu nad zmianami. Pokazano tak kilka nowości odnośnie większej integracji TFS i VS2013, np poprzez pokazywanie w kodzie kto zmieniał dany fragment, jak wyglądają testy danej funkcji. Bardzo fajna i udana sesja.


Ostatnią sesją pierwszego dnia była sesja odnośnie dobrych praktyk T-SQL #DBI01 - Z życia programisty T-SQL. Bardzo szybko z powodu krótkiego czasu pokazano w jaki sposób radzić sobie z problemami bazy danych. Pokazano zastosowanie indeksów filtrowanych oraz ich wpływ na wydajność.

Po tej sesji odbyła się część nieoficjalna.

Polegała ona na tym, że można było napić się piwa oraz raz na jakiś czas chodzili kelnerzy z jakimiś przekąskami. Jednak było ich na tyle mało, że praktycznie nikt nic nie zjadł. Kolejki po piwo, jak na takich imprezach były bardzo duże.No i w końcu nastał drugi dzień. Pierwszą sesją na której byłem była sesja odnośnie Windows 8.1 #WCL01 - Adminie: Rozgryź Windows 8.1 i wyssij to co najlepsze dla firm i specjalistów IT. Niestety wg mnie zbyt wiele tam było reklamy co nowego jest w Windows 8.1 np. przycisk start, aniżeli pokazanie atutów tego systemu.


Idąc za ciosem, kolejną sesją na jaką się wybrałem była sesja #WCL02 - Zautomatyzowane wdrażanie Windows 8/8.1 w mojej firmie? Jasne, że się da!.
W pierwszym momencie trochę się zawiodłem, gdyż nie miała ona wiele związku z wdrażaniem Windowsa 8. Pokazano tam, na co zwracać uwagę przy aktualizacji systemu w firmie i w jaki sposób sobie radzić z problemami. Wszystkie te rady można zastosować do każdej wersji systemu, nie tylko do Windows 8/8.1. Sesja bardzo udana.

Kolejną sesją była bardzo fajna i wiele pokazująca sesja odnośnie ASP.NET i MVC w VS2013 #DEV06 - ASP.NET, jakiego (jeszcze) nie znacie - co nowego dla web developerów? Pokazano nowości jakie można zastosować przy programowaniu w ASP np. możliwość uruchamiania kilku przeglądarek na raz i zmiany w kodzie lub w oknie przeglądarki był propagowane po wszystkich przeglądarkach oraz zmieniał się również kod aplikacji!! Bardzo fajna sesja i polecam poczytanie o nowościach dla Web developerów.


Ostatnią sesją tematyczną na jaką się wybrałem była #DEV04 - I want to play a game… Prezentujący pokazał bardzo fajnie zastosowanie Kinect for Windows. Na początku włączył aplikację, w której jak mówił napisał kilka linii kodu i kazał sali krzyczeć i klaskać. Kinect wykrywał z której strony sali jest głośniej i przesuwał postać na ekranie w tamtą stronę.
Pokazał również zastosowanie Kinect'a do celów komercyjnych oraz jak łatwo można wyklikać sobie grę a potem zapisać ją jako projekt VS.
Podsumowując, gdyby nie tak wielka reklama Windows 8.1 i jego wizualnych nowości oraz kilku nieudanych sesji to byłaby bardzo fajna konferencja. Biorąc jednak je pod uwagę, mogę polecić konferencję każdemu, kto jest wielkim fanem Microsoft'u i nie widzi świata po za ich produktami. Jeżeli nie jesteś tak wielkim maniakiem, to też możesz znaleźć parę godnych uwagi sesji.