czwartek, 15 sierpnia 2013

nVidia Optimus na Linux-ie w końcu działa

Witajcie,

Od jakiegoś czasu nVidia udostępniała sterowniki na Linux'a z eksperymentalną obsługą technologii Optimus. Jest to technologia, która polega na przełączaniu się miedzy dwoma kartami graficznymi, wbudowaną oraz zewnętrzną nVidii. Od kiedy technologia pojawiła się na rynku (koniec roku 2010) użytkownicy Linux'ów mieli duży problem. Możliwe były 3 rozwiązania, wyłączenie w biosie przełączania karty graficznej, instalacja chałupniczego rozwiązania bumblebee, które bardzo spowalniało pracę karty graficzne albo rezygnacja z Linux'a. Na szczęście ten problem już minął. 
Bez problemu udało się mi uruchomić ( w końcu :) ) Linux'a na swoim laptopie, w którym mam technologię Optimus. Jest to dystrybucja Ubuntu 13.10, która jest przygotowana na wymagania, które nałożyła nVidia na sterowniki z obsługą nVidia Optimus. Ta dystrybucja jeszcze nie jest skończona, jednak działa, jak to ma w zwyczaju Linux, szybciej i sprawniej niż Windows. 
Aby na tej dystrybucji uruchomić nVidia Optimus wystarczy zainstalować specjalnie przygotowane pakiety:
  • nvidia-319 
  • nvidia-settings-319 
  • nvidia-prime
Aby to zrobić wystarczy w terminalu wpisać
sudo apt-get install nvidia-319 nvidia-settings-319 nvidia-prime
nvidia-prime jest to pakiet sprawdzający czy nasz sprzęt obsługuje technologię Optimus i przygotowuje odpowiednie pliki konfiguracyjne. Po zakończeniu instalacji wystarczy uruchomić komputer ponownie.
Jeżeli ktoś posiadał zainstalowane rozwiązanie bumblebee, przed instalacją nvidia-prime musi je usunąć.
sudo apt-get purge bbswitch-dkms bumblebee*