sobota, 24 stycznia 2015

Windows 10 Technical Preview build 9926 - Customer Preview

Witajcie,

Właśnie ujrzała światło dzienne nowa wersja Windows 10. Początkowo miał się on nazywać Customer Preview, jednak dalej pozostała stara nazwa. Z nowości jakie się pojawiły to nowy sklep z aplikacjami, Cortana, zupełnie nowe ikony i animacje, inny sposób podświetlania aktywnych okien oraz sporo animacji i nawiązań do Windows Phone 8.1 oraz słynny DirectX 12, który ma znacząco przyspieszyć animację poprzez eliminację niepotrzebnych operacji, jakie były realizowane do DX11.

Na konferencji jaka odbyła się 21.01.2015 Microsoft zaprezentował kilka nowości. Pierwszą o jakiej powiedzieli, jest to, że dla użytkowników Windows 7 i 8.1 oraz Windows Phone 8.1 aktualizacja do Windows 10 przez rok będzie za darmo. Dzięki jednemu systemowi na XBOX One oraz PC/tabletach będą ( w końcu :) ) cross-platformowe gry multiplayer, ta sama na Windows 10 i XBOX. Dodatkowo możliwy będzie streaming gry z konsoli Xbox one na Windows 10, czyli grasz na swoim XBOX a tablet/komputer to cienki klient, który może być bardzo słaby. Windows 10 na telefony ma pojawić się już w lutym i wyglądem ma być bardzo zbliżony do tego na PC.
Najciekawszą dla mnie rzeczą, jaka była pokazana to Microsoft HoloLens, czyli okulary z wirtualną rzeczywistością i oczywiście z Windows 10. Można za ich pomocą realizować dużo ciekawych operacji, np mogą pomagać przy operacjach poprzez nakładanie animacji na żywo na pacjenta.

Poniżej parę screenów z nowej wersji.


Nowe ikony oraz Cortana

Nowe menu start w wersji zwiniętej

Nowe menu start w wersji rozwiniętej

Nowe centrum powiadomień oraz sklep, dodatkowo widać nowy sposób podświetlania aktywnych okien

Rozwinięty pasek powiadomień

Nowe ustawienia systemu

Nowe centrum połączeń

Znane już z wcześniejszych wersji Windows 10 wiele pulpitów

Cortana w akcji

Cortana w akcji zapytana o pogodę ;)

Nowa aplikacja XBOX

Nowy DirectX 12