poniedziałek, 27 maja 2013

Cyanogenmod 10.1 vs oryginalne oprogramowanie na Galaxy S2

Od dawna czytałem wiele postów, w których nie mogłem znaleźć rzetelnego porównania oprogramowania oryginalnego dla i9100 z CM10.1 (czysty Android 4.2.2 rozszerzony o kilka dodatkowych funkcji).
Wiele osób wymieniało albo tylko wady jednego, inni tylko wady drugiego. Postaram się jednak znaleźć złoty środek.
Oryginalne oprogramowanie od Samsunga 4.1.2 ma wiele zalet, jak i wad. Tak samo jest z CyanogenMod.  Stock'owe oprogramowanie od samsunga zyskało wygląd z galaxy s3, jednak Samsung powycinał pewne funkcje. Miedzy innymi możliwość używania kilku okien na raz lub odblokowanie telefonu z efektem wody. Oprogramowanie od Samsunga ma bardzo dużo oprogramowania, które obciąża system. W większości nie ma możliwości wyłączenia tych aplikacji. Plusem jest płynność działania, jednak tylko przy małym obciążeniu. Dodatkowo niektóre wbudowane aplikacje lubią pochłaniać internet. Aplikacje do muzyki, aparatu czy cały system są "cukierkowe", czasami aż za bardzo. Plusem jest tez wbudowana aplikacja do radia FM.
Co do CM10.1 sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Deweloperzy po omacku dostosowywali oprogramowanie do Galaxy S2, ponieważ Samsung nie udostępnił specyfikacji do tego sprzętu.
Pomimo to oprogramowanie działa wg mnie o wiele szybciej i sprawniej niż oryginalny. Jednak CyanogenMod ma swoje wady. Jakość dźwięku jest trochę gorsza niż na oprogramowaniu od samsunga, natomiast aparat wydaje się, jakby szybciej robił zdjęcia. Cały system jest stonowany i utrzymywany w jednej konwencji, którą stworzył Google. Brakuje aplikacji do radia FM.
CM10.1 jest ciągle rozwijany wiec zdążają się różnego rodzaju błędy, jednak są one na bieżąco naprawiane. Co do baterii lepiej sprawuje się CM10.1. Porównanie z podobnym użyciem telefonu zrobiłem na zdjęciach.
Podsumowując, jeżeli nie lubisz używać oprogramowania, które jest ciągle rozwijane jednak może być wolniejsze to lepsze będzie oryginalne oprogramowanie, jednak jeżeli Ci na najnowszej wersji androida i szybszym i sprawniej działającym oprogramowaniu wybierz CyanogenMod.